Nazwa użytkownika:    Hasło:   
center-left.png center-right.png
Wycieczka do Włoch zwycięzców konkursu "STEPS TO MY FUTURE" (Projekt Leonardo da Vinci)
Projekty16 maja br. zwyciężczynie konkursu „Steps into my future” (Ilona Ujma kl. 3a i Monika Łysak  kl. 2a)  wraz z opiekunami, mgr J. Wójcikiewicz i mgr K. Czajką  uczestniczyły w międzynarodowym finale konkursu we Włoszech. Konkurs realizowany był w ramach projektu partnerskiego Leonardo da Vinci „Co- building a goud guidance” w 7 krajach: Francji, Finlandii, Rumunii, Turcji, Grecji, Polsce i Włoszech.
A oto relacja uczestniczek wyjazdu:
Początek wyjazdu. 16 maja jedziemy na lotnisko do Katowic. Przy pięknej pogodzie i po 2 godzinnym locie, w pięknej scenerii Alp, wylądowaliśmy w Turynie. Potem jeszcze autobus, pociąg i wreszcie możemy się cieszyć urokiem Alby. To piękna miejscowość w Piemoncie, z malowniczymi uliczkami i domami. Czasem w powietrzu unosił się słodki zapach czekolady, gdyż znajduje się tam spółka Ferrero.
Pierwszego wieczoru wybraliśmy się wraz z włoskimi opiekunami na kolację do centrum. Alba nocą wygląda jeszcze piękniej. Najedzeni włoskimi specjałami wróciliśmy do hotelu, aby poznać resztę przyjezdnych. Turcy, Finowie, Rumuni i Francuzi już na nas czekali. W wyjątkowo wesołej atmosferze spędziliśmy resztę wieczoru.
Następnego dnia były zajęcia integracyjne. Dołączyła do nas klasa gospodarzy, tzn. Włochów. Większość dnia spędziliśmy na zabawach i zawodach sportowych, dzięki którym wiele się o sobie dowiedzieliśmy. Wieczór zakończyła uczta kulinarna, złożona z potraw przywiezionych przez uczestników:  francuskich, włoskich, greckich, fińskich, rumuńskich i oczywiście polskich. Smakowały im nasze wędliny, smalec i ogórki kiszone.
Kolejnego dnia pojechaliśmy na  wycieczkę po regionie. Podróż rozpoczęła się od „Castle of Govone”- średniowiecznej fortecy, która stała się później letnią rezydencją króla Carla Felice. Oryginalne podłogi i malowidła na ścianach zrobiły wrażenie na wszystkich. Następnie po zjedzeniu pysznego lunchu w regionalnej restauracji udaliśmy się do Barolo. Produkowane tam wino jest znane i cenione na całym świecie. Odwiedziliśmy  niezwykłe  muzeum wina WiMu, znajdujące się w starym zamku markizy Faletti. www.wimubarolo.it
Nie było to zwykle muzeum z eksponatami, a fascynująca podróż przez wieki, ukazująca historię i kulturę tworzenia wina. Przy użyciu nowoczesnych technologii odbyliśmy niezwykłą podróż w czasie, byliśmy pod ziemią, oglądając korzenie winorośli, doświadczyliśmy czterech pór roku, widzieliśmy spracowane ręce robotników zbierających winogrona, usłyszeliśmy i zobaczyliśmy dzieła sztuki związane z kulturą picia wina. Wreszcie przenieśliśmy się w Kosmos, spoglądając na naszą Niebieską Planetę z dystansem.
Kolację, złożoną z 8 dań (!!!!!!!!!!!!!!!) zjedliśmy późno wieczorem w lokalnej trattorii.
Kolejny dzień spędziliśmy na konferencji, która była podsumowaniem projektu „Cobuilding a Good Guidance” („Budowanie dobrego doradztwa zawodowego”) i wyłoniła międzynarodowego zwycięzcę konkursu „Steps to my future”. Każdy z krajów zaprezentował swoją pracę. Mimo bardzo dobrych wyników głosowania dla Polski, wygrali Włosi z genialnym filmem.
Ostatnia noc w Turynie, była również wyjątkowa. To miasto jest niesamowite, pełne monumentalnych budowli, ogromnych placów i wąskich uliczek. Ale to był już niestety ostatni dzień i trzeba wracać do domu.
Nasze odczucia po wyjeździe są, jak najbardziej, pozytywne. Chociaż trwał on tylko kilka dni, zawarliśmy nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Bez większych problemów dogadaliśmy się i chcemy dalej utrzymywać kontakty, co w dzisiejszych czasach Internetu nie będzie trudne.

Monika Łysak kl. II a
Ilona Ujma kl. III a

purple-btm-left.png purple-btm-right.png
Szkoła
 Dane adresowe
 Pomoc psychologiczno- pedagogiczna
 Dyżury
 Historia szkoły
 50-lecie szkoły
 60-lecie szkoły
 REKORD GUINNESSA
 Szkoła w obiektywie
blank.gif blank.gif
Nawigacja
bullet.gif Strona główna
bullet.gif Dyrekcja
bullet.gif Kadra pedagogiczna
bullet.gif Wydarzenia
bullet.gif Kontakt
bullet.gif PictureFlow Gallery
blank.gif blank.gif
Strefa ucznia
blank.gif blank.gif
Strefa maturzysty
blank.gif blank.gif
Strefa rodzica
blank.gif blank.gif
Dokumenty
blank.gif blank.gif
Projekty
blank.gif blank.gif

blank.gif blank.gif
Ostatnie Fotki
blank.gif blank.gif
centerb-left.png centerb-right.png
center-left.png center-right.png
centerb-left.png centerb-right.png